WADA laiendab glükokortikoidide keeldu

Keelatud ainete ja keelatud meetodite nimekiri aastaks 2022: kõik glükokortikoidide süstid on võistlussiseselt keelatud

Maailma Antidopingu Programmi üheks lahutamatuks osaks on WADA rahvusvaheline standard Keelatud ainete ja keelatud meetodite nimekiri, mida uuendatakse igal aastal. WADA kinnitas 14. septembril toimunud täitevkomitee istungil uue 2022. aasta Keelatud ainete ja meetodite nimekirja, mis jõustub alates 01.01.2022.  

Lisaks väiksematele muudatustele (nt aine grupeeringu või nimetuse muutus), on oodata mõne aine lubatud piirväärtuse osas uuendusi ja veel mõningaid väiksemaid parandusi. Suurim muudatus puudutab glükokortikoidide kasutamist (WADA Keelatud ainete ja keelatud meetodite nimekiri, S9 Glükokortikoidid). 

Glükokortikoidid on hormoonid, millel on tugev põletikuvastane toime. Meditsiinis on need kasutusel liigesepõletiku, astma ja allergiliste haiguste ravis. 

Glükokortikoidide kasutamine võistlusväliselt oli, on ja jääb lubatuks. Kuid kui veel praegu on võistlussiseselt keelatud vaid suukaudne, rektaalne ja veeni- või lihasesisene manustamine, siis alates 01.01.2022 on võistlussiseselt keelatud kasutada kõiki süstitavaid glükokortikoidide, sh ka paikseid süste näiteks liigesesse, naha alla jm. 

Mõned näited süstitavate manustamisviiside kohta: 

Intravenoosne (ravimi süstimine veeni), intramuskulaarne (ravimi süstimine lihaskoesse), periartikulaarne (ravimi süstimine liigese ümbrusesse), intraartikulaarne (ravimi süstimine liigeseõõnde), intrabursaalne (ravimi süstimine liigesesse ja kõõlusesse), intralesionaalne (ravimi süstimine otse kahjustuskoldesse), intradermaalne (ravimi süstimine dermisesse), subkutaanne (ravimi süstimine naha alla) jne. 

NB! Ka suukaudne manustamine hõlmab mitmeid manustamisviise: 

Oromukosaalne (ravimi manustamine suuõõnde): bukaalne (ravimi manustamine põseõõnde süsteemse toime saavutamiseks), gingivaalne (ravimi manustamine igemetele) ja sublingvaalne (ravimi manustamine keele alla süsteemse toime saavutamiseks).  

Rektaalne manustamine (ravimi manustamine pärasoolde)

Miks paiksed glükokortikoidide süstid võistlussiseselt ära keelatakse? 

Uuringud on näidanud, et ka terapeutilistes annustes võib paiksete süstidega saavutada kehas sama kõrge glükokortikoidide taseme, kui veeni või lihasesse süstides. Seega glükokortikoidide süstimine parandab sportlikku sooritusvõimet ja lisaks võib ebasihipärasel kasutamisel olla potentsiaalselt ohtlik ka sportlase tervisele.  

Glükokortikoidide kasutamine uue nimekirja valguses 

Koos 2022. a kehtima hakkava WADA Keelatud ainete ja keelatud võtete nimekirjaga avaldatakse suunised ja info glükokortikoidide kasutamise kohta: millal on vajalik eriluba TUE, mitu päeva enne võistlust tuleks glükokortikoidravi lõpetada (washout-periods), vältimaks halba analüütilist leidu dopinguproovis jne. Eesti Antidopingu ja Spordieetika Sihtasutus avaldab need juhised peagi ka oma veebilehel.

Lisainfo:
Janne Sepp
proviisor
janne.sepp@antidoping.ee