TV 10 Olümpiastarti alustab 47. hooaega!


Ainulaadne kergejõustikusari TV 10 Olümpiastarti alustab detsembris 47. hooaega. Kalevi kommivabrikus toimunud hooaja avaüritusel osalesid ka eelmise hooaja võitnud koolide – Rakvere Reaalgümnaasiumi ja Parksepa Keskkooli õpilased ja õpetajad ning varasemalt sarjas võistelnud tippsportlased.

Tervitussõnad laususid sarja peasponsori AS Kalevi juhatuse esimees Kaido Kaare, Eesti Kergejõustikuliidu peasekretär Sirje Lippe, ERR-i nõukogu esimees Erik Roose, Rakvere Reaalgümnaasiumi õpetaja-treener Jaak Vettik, Parksepa Keskkooli õpetaja-treener Sirje Hütt, Parksepa Keskkooli direktor Ilmar Kesselmann, saatejuht Anu Säärits ning sarjas osalenud tippsportlased Gerd Kanter, Janek Õiglane ja Liina Tšernov.

Avaürituse raames said Rakvere ja Parksepa koolide lapsed kätte oma eelmise aasta preemiaekskursiooni Kalevi kommivabrikus, mille viis läbi kondiitritööstuse teadur Otto Kubo, kes töötab Kalevis alates aastast 1955. Pärast seda käisid lapsed ERR-i erinevate majade stuudiotes, kus sai vahetult näha, kuidas valmivad kõigile teada-tuntud saated.

AS Kalevi juhatuse esimehe Kaido Kaare sõnul on AS Kalev toetanud juba palju aastaid laste- ja noorte liikumisharrastust ning sporti. „See on väga oluline, et noorem põlvkond tuleks kodust välja, liiguks ja teeks sporti. TV 10 Olümpiastarti on legendaarne võistlussari, mis kaasab üle Eesti väga paljusid sportlikke noori, kes on kindlasti ka oma eakaaslastele positiivseks eeskujuks. Meil on hea meel, kui saame omalt poolt aidata sellel sarjal ja traditsioonil kesta ning innustada üha uusi noori sportima ja tulevikus suuri eesmärke saavutama,“ lisas Kaido Kaare.

AS Kalev on Eesti vanim ja suurim kondiitritööstusettevõte, kus valmib aastas ligi 8000 tonni erinevaid šokolaadi- ja suhkrumaiustusi ning Vilma kaubamärki kandvaid jahusegusid. Ettevõte annab tööd ligi 400-le inimesele.

Eesti Kergejõustikuliidu peasekretär Sirje Lippe tõi välja, et sari on tähelepanu äratanud ka mujal maailmas. „Tahan tänada Kalevit, et nad on meid viimased viis aastat toetanud. Ja ERR-i samuti, kellega koos me seda sarja oleme vedanud. Lastele ja ka meile alaliidus on TV 10 eriline võistlus ja luban, et kõik etapid jätkuvad täpselt sama kõrge kvaliteediga nagu seni. See 46 aastat sarja toimumist on silma jäänud ka maailmas ja huvi sarja kohta on kasvanud. Usun, et TV 10-le võib mingil hetkel tulla juurde ka mingi rahvusvaheline mõõde,“ vaatas Lippe tulevikku.

Jaak Vettik rääkis, mis on Rakvere kooli edu saladused. „Oleme edukad olnud, sest oleme sarja alati väga tähtsaks pidanud. Meie kooli õpetajad on kergejõustiku taustaga ja asjaga hästi kursis. Nii on ka lapsed alati selle võistlusega kaasa tulnud, ka need, kes ei ole alaga tegelejad, aga TV 10 on ju tiimitöö. Lisaks on meil kasutada väga head tingimused treenimiseks,“ tõi Vettik välja põhjused, mis on suurte koolide arvestuses kolmel viimasel hooajal võidutsenud Rakvere edu taga.

Väikeste koolide arvestuses sama eduka Parksepa kooli õpetaja Sirje Hütt rõhutas samuti võistluse omapära ja meenutas, mida sarjas osalemine lastele annab. „Sari on huvitav, sest võistlused toimuvad eri kohtades. Näiteks mõni laps pole varem Kärdlas kunagi käinud, aga selle sarjaga on see võimalik. Kunagi imetles aga terve bussitäis ühe lapse võidetud Nike´i tosse, see oli nii suur asi. Tänapäeval on ajad teised, aga auhinnad on laste jaoks alati tähtsad ja kui ikka televiisoris näidatakse, siis see on ka suur asi,“ kommenteeris Hütt.

Lapsepõlves sarjas osalenud sportlased tõdesid, et TV 10 Olümpiastarti sarjal on nende sporditeele jätnud sügava jälje.

Olümpiavõitja Gerd Kanter pääses esmakordselt sarjas pildile Vana-Vigala Põhikooli õpilasena 1990. aasta detsembris Tallinna etapil, kui võistles 50 meetri sprindis ja kaugushüppes ning  andis teleintervjuu: https://arhiiv.err.ee/vaata/tv-10-olumpiastarti-1-etapp ( lugu 3:30 alates)

„Meie ajal vingeid auhindu polnud, aga telesse saamine oli eriline maasikas. Tol ajal oli ainult üks telekanal ja sinna saamine oli suur asi, kui olid telekas käinud, võisid öelda, et olid kõva poiss! Kui nägin, et Marko Kaljuveer teisi intervjueeris, siis sättisin end ka nende kõrvale ja läks õnneks!“ Kanter soovitas väiksemate koolide lastele, kel kooli tiimi pole: „Uute reeglitega on võimalik teha koondvõistkondi väiksemate koolide vahel ja seda ma soovitaksin kindlasti. Kui oma koolis kokku ei saa, võiksid naaberkoolid ühendtiime kokku panna.“

Keskmaajooksja Liina Tšernov saavutas 2000. aasta juunis TV 10 sarjas Saku Gümnaasiumi võistkonnaga kogu hooaja kokkuvõttes suurte koolide arvestuses 4. koha. Tšernov ütles muu hulgas, miks on sari lastele väga kasulik. „Olen tänulik, et mind pandi lapsena erinevaid alasid tegema, mida ka TV 10 sarjas sain katsetada. Eredalt mäletan, kuidas minu ajal imetlesime me kõik Ksenija Baltat, kes oli ikka omaette klassist! Ja kui õnnelik ma olin, kui sain Eesti Televisioonile ja Anu Sääritsale intervjuu anda,“ meenutas ta lapsepõlve. „Kergejõustik on mitmekülgne ja noorena on kasulik teha mitmekülgseid asju, et leida, mis kõige paremini sobivad.“

Londoni MM-il kümnevõistluses neljanda koha saanud Janek Õiglane osales sarjas Vändra Gümnaasiumi ridades ja sai võistkonnaga suurte koolide arvestuses ehk I grupis 2006. aastal 2. koha.

Londonis ülimalt emotsionaalse sportlasena silma jäänud Õiglane ütles, et oli selline juba lapsena.  „Emotsionaalne külg, mida ka TV 10 näitasin, see tuli kaasa jalgpallist, kus olin tipuründaja. Emotsionaalsus on praeguseni säilinud,“ rääkis Vändra Gümnaasiumi all võistelnud Õiglane. „Meil oli seltskond üsna hõre, see oli meie miinus, aga seiklused olid väga ägedad. Sai bussidega erinevatesse kohtadesse minna ja tekkis ühtekuuluvustunne. Ja auhinnad! Kui tulid nätsupaki või kommikotiga kooli ja said sõpradele jagada. Sellega olid üle kooli kutt,“ lisas ta.

Rohkem intervjuusid ja fotosid saab vaadata ERR-i kodulehel: sport.err.ee. Galerii avaüritusest on saadaval ERR-i kodulehel ning Eesti Kergejõustikuliidu Facebookis.

1971. aastast Eesti Rahvusringhäälingu ja Eesti Kergejõustikuliidu koostöös toimuv sari on kogu maailmas ainulaadne noortesporti propageeriv võistlus ja vanim saatesari Eesti teleekraanidel. See on võistlussari, millel on oma telesaade, punktitabel, edetabel, maskott, lipp, toetajad ja fännid.

TV 10 Olümpiastarti (TV 10 OS) on individuaal- võistkondlik üleriigiline kaheastmeline võistlussari, mis koosneb neljast üksikalade ja ühest mitmevõistluse etapist. Esimese astme moodustavad võistlused linnades/maakondades  ja  teise  astme  üleriigilised  üksikalade ja  mitmevõistluse finaalid.

Võistkondlikku arvestust peetakse kahes grupis:

  • I grupp: koolid, kus põhikooli astmes õpib 251 või enam õpilast;
  • II grupp: koolid, kus põhikooli astmes õpib 250 või vähem õpilast.

Võistlused peetakse kahes vanuserühmas:

  1. Vanem grupp: 2004.-2005. aastatel sündinud
  2. Noorem grupp: 2006. ja hiljem sündinud

Eesti Kergejõustikuliit kutsub koos ERR-iga kõiki sel nädalal osalema ka Eesti Olümpiakomitee ja Ühendus Sport Kõigile poolt korraldataval spordinädalal. Nädala eesmärgiks on pakkuda võimalikult paljudele Eesti elanikele toredaid ja positiivseid liikumisega seotud kogemusi. Infot spordinädalal toimuvate ürituste kohta saab siit: http://syndmused.spordinadal.ee/events

TV 10 Olümpiastarti peasponsor on Kalev, toetajad Nike, Acme, Skypark, Sportland, Orbit, Eesti Kultuurkapital, ERR ja Eesti Olümpiakomitee.

 

Täiendav teave:

Silvi Kask
EKJL, võistluste korraldaja
silvi@ekjl.ee
6677993
5178327 

Anu Säärits
ERR, spordisaadete toimetaja
anu.saarits@err.ee
6284429
5150829