Tartus rünnatakse täna õhtul 5000 meetri jooksu siserekordeid

Fotod: Marko Mumm/EKJL

Tiidrek Nurme ja Jekaterina Patjuk võtavad täna õhtul Tartus sihikule 5000 meetri jooksu Eesti siserekordid. Rekordjookse minnakse üritama uute reeglitega lubatud elektroonilise tempomeistri ehk „valgusjänese“ abil. 

5000 meetri jooksu ajavõistlus algab Tartu Ülikooli kergejõustikuhallis 1. septembri õhtul kell 19.00. Võistlus on mõeldud kõigile staadionijooksuhuvilistele. Toimuvad erinevate tempodega jooksud, kus kindla jooksutempo hoidmiseks kasutatakse Eestis toimuval võistlusel esmakordselt elektroonilist tempomeistrit ehk “valgusjänest”.

Eesti Kergejõustikuliidu tehnilise komisjoni esimehe ja staažika kergejõustikukohtuniku Peeter Randaru sõnul on Rahvusvahelise Kergejõustikuliidu võistlusmääruste 2019.a. novembris jõustunud redaktsioonis võistlejate lubatud ja keelatud abistamist käsitlevat määrust TR 6 täiendatud punktiga 6.4.8. Kõnealuse täiendusega lubatakse kasutada eesmärgiks seatud jooksuajale vastavat jooksutempot tähistavaid valgusseadmeid. Seega on nüüd legaliseeritud seni keelu all olnud “valgusjänese” kasutamine võistlustel, seda ka rekordiürituste puhul, kinnitas Randaru.

Kehtiv meeste 5000 meetri jooksu Eesti siserekord 13:54.2 kuulub juba 45 aastat Enn Selliku nimele, kes jooksis selle 1975. aastal tollases Leningradis.

Eesti hetke parim maratonijooksja Tiidrek Nurme pole varem 5000 meetri distantsil sisetingimustes võistelnud. Välistaadionil on Nurme tippmargiks kümme aastat tagasi Ameerika Ühendriikides Walnutis joostud 13:31.87.

Tänase võistlusega ka Tallinna Maratoni virtuaaljooksu “maratoni kombot” alustav Nurme on rekordi püüdmise suhtes optimistlik: “Minu suvine staadionihooaeg on võtnud huvitavaid pöördeid. Suve lõpuks sain niivõrd heasse vormi, et mõtlesin sellest mingi märgi maha jätta. Nii sai plaani võetud osaleda 5000 m jooksu Eesti siserekordi üritusel. Konkurendiks on Mukunga ning tempotegijaks Kaarel Lilleoja. Lisaks aitab tempot hoida elektrooniline tempomeister, mis on reeglipärane abivahend,” kinnitas Eesti hetke parim pikamaajooksja, kes soovib rekordjooksuga panna hea aluse virtuaalselt joostava Tallinna Maratoni “kombo” kiirele ajale, et alistada seal oma pearivaal Roman Fosti.

Naiste 5000 meetri jooksu Eesti rekord on ajaga 17:11.8 Kadri Kelve nimel ja on püstitatud Ameerika Ühendriikides Lincolnis 2003. aastal. Rekordipretendent Jekaterina Patjuk pole sisehallis sellel distantsil varem võistelnud. Välitingimustes on tema isiklik rekord kuus aastat tagasi Tallinnas joostud 15:54.94.

Eesti parim naispikamaajooksja kinnitas, et võtab rekordiüritust tõsiselt: „Kiire tempoga 5000 meetri jooks käesoleval perioodil on väga sobilikuks pingutuseks valmistumisel Eesti kümne kilomeetri maanteejooksu meistrivõistlusteks ja oktoobris toimuvateks poolmaratoni maailmameistrivõistlusteks. Ja lisaks meeldib mulle väga treenida ja võistelda ülikooli kergejõustikuhallis,“ sõnas Jekaterina Patjuk.

Täna kell 19.00 algavatest rekordiüritustest saab otsereportaaži jälgida siit.

https://www.youtube.com/watch?v=RNIYdCbGz-8&feature=emb_title

Lisainfo:
Mati Lilliallik
Tallinna Maratoni peakorraldaja
5213331
mati@jooks.ee

Harry Lemberg
511 6941
Harry.Lemberg@ut.ee

nike
Team-Estonia_logo-r6ngasteta
utilitas-logo
Mesikäpa uus logo-1
Varska_Originaal_RGB
audilogo
tradehouse_logo_1020x300
RGB_Favorte_logo_horizontal
Rödl&Partner_Logo-black-on-white
Eesti_Rahvusringhääling_logo
eesti-kultuurikapital-logo
eesti-kultuuriministeerium
Tallinna-Kultuuri-ja-Spordiamet-logo-sinineRGB
Erasmus+ sinine loosungiga EST