Tampere U23 EMi kokkuvõte

NORMITÄITJAD JA LÄHETUSTINGIMUSED

Vastavalt Eesti Kergejõustikuliidu juhatuse (edaspidi: juhatuse) poolt kinnitatud lähetustingimustele kaasati U23 EM võistlustele vastava vanuseklassi sportlased, kes täitsid ametliku võistluste A normatiivi või juhatuse poolt kinnitatud B normatiivi vahemikus 01.01.2013-01.07.2013. Ametliku nomri puudumisel teatejooksudes, kinnitas juhatus meie kiirjooksjatele 4x100m teatejooksu normiks aja 40.40. Täiendavalt sai teatejooksu meeskonnast võimaluse ilma normita startida individuaalsel 200m distantsil Markus Ellisaar.

Kokku lähetati 17 sportlast. Taustajõududena olid kaasas sprinditreenerid Valter Espe ja Taivo Mägi (Rasmus Mägi treener), hüpetes Harry Seinberg (Tanel Reismanni treener), heidetes Ants Kiisa (Kätlin Tõllassoni treener), mitmevõistluses Tõnu Kaukis (Karl Robert Saluri treener) ning Eleriin Haasa treener Reijo Jokela. Lisaks füsioterapeut Risto Jamnes. Täiendavad personaaltreeneri staadionipääsmed said: Kristel Lääts (Hendrik Kutbergi treener), Heiko Väät (Martin Saare treener), Anne Mägi (Rasmus Mägi treener) ning Mehis Viru (Diana Suumanni treener). Seega oli peaaegu kõigil sportlastel lisaks alarühma esindavale ametlikule treenerile abis ka personaalne treener. Oma vahenditega oli kohal ka teine füsioterapeut Marko Mehine, kes pakkus samuti koondisele abi.

ETTEVALMISTUS

Koondislaste ettevamistus algas 2012.a. sügisel individuaalsete treeningutele lisaks toimusid alarühmades õppe- ja treeningkogunemised. 6 koondislast läbis ka vähemalt ühel kevadise välis treeninglaagri. Suur osa koondisest sai esimese korraliku konkurentsiga võistluskogemuse üksikalade Euroopa karikavõistlustel Dublinis 22.-23. juunil. Viimase vormilihvi tegid koondislased 1.-5. juulil Karksi Nuia treeninglaagris.

LÄHETUS

Koondis sõitis Tamperre kahes osas, vastavalt sportlaste startide kuupäevadele. Esimene, suurem grupp väljus 9. juulil. Eesti Suursaatkonnas Helsingis korraldati koondisele eesotsas suursaadik Mart Tarmakuga meeldiv ja silmaringi avardav vastuvõtt. Teine grupp sportlasi saabus 10. juulil. 

VÕISTLUSED

Kogemustega tipud ja medaliootused

Koondise esinumbriteks olid Rasmus Mägi (osalejatest paremuselt 3. isikliku rekordiga), Eleriin Haas ja Kaur Kivistik. Suurimad ootused olid Rasmuse õlgadel. Soovis Rasmus ise medalit ja ootasid ka koondisekaaslased ning kõik spordisõbrad. Rasmus täitis lootused suurepärase isikliku rekordi ja MM A-normatiivi ületava tulemusega 49.19. Saavutatud 3. koht on väärikas tasu tehtud suure töö eest. Medalist veelgi olulisemkas võib pidada aga Rasmuse stabiilset edasiminekut aina kõrgemas konkurentsis.

Naiste kõrgushüppes piisanuks Eleriin Haasil medali võitmiseks tulemusest 1.90, mis on 2 cm tema isiklikust tippmargist vähem. Eleriin suutis hüpata käimasoleva välihooaja tippmargi – 1.87 kuid järgmised kõrgused jäid hüppetehnika taha. Head vormi ja lennukust oli näha rohkem, kui tulemus räägib.

Kaur Kivistik alustas 3000m takistusjookus eeljooksus hooaja tippmargiga 8:47.61, mis viis ta eeljooksude neljanda mehena finaali. Ambitsioonika spordimehena uskus Kaur, et suudab finaalis ligi 10 sekundit kiiremini joosta. Fainaalis tuli hooaja tippmargist ligi 5 sekundit veel alla – 8:42.98 kuid pronksmedalist jäi teist samapalju veel puudu. Joostud aeg tõi siiski Kaur Kivistikule kõrge 5. koha.   

Koondise kogemusega sportlased

22.-23. juunil Dublinis Euroopa võistkondlike mesitrivõistluste I liigas raksetes oludes hea kogemuse saanud koondislastest tegi Tamperes parima ettaste 4x100m teatejooksu võistkond – Kaspar Mesila, Richard Pulst, Markus Ellisaar, Timo Tiismaa. Joostud ajaga 40,03 ületati võistkonna senine tippmark 31 sajandikuga ja saavutati 10. koht. Võistkonnaliikmete 100m isiklike rekordeid arvestades ning kõrvutades teiste võistkondade omadega on näha, et teatevahetused töötasid meie meeskonnal ideaali lähedaselt.

Individuaalaladel püstitas Markus Ellisaar uue isikliku rekordi 200m jooksus – 21.63. Vasaraheites jäi Martin Lehemetsal isiklikust tippmargist puud pisut alla 2 meetri, Diana Suumann jooksis 100m ajaga 12.02 kuid arvestades, et jooksu ajal puhus 2,7 m vastutuul,  võib saavutatud tulemust pidada küllaltki heaks. Linda Treieli ja Kätlin Tõllassoni etteasted vastvalt odaviskes ja kettaheites jäid paar meetrit loodetud tasemest allapoole. Meeste 100m sprindis Richard Pulst kahjuks õiget jooksurütmi ei leidnud. 10-võistleja Karl Robert Saluri alustas isikliku rekordi ja alavõiduga 100m jooksus (10.80), sattus kaugushüppes raskustesse paku tabamisega, kuid suutsi viimsel katsel saavutada hea tulemuse 7.16. Kuulitõukes jäi Saluri pisut oodatule alla ning kõrgushüppe soojendusel käärhüpet tehes väänas välja hüppeliigese. See tegi ka edasisele võistlemisele Tamperes lõpu. Paranemist on loota kuu aja jooksul.

Debüütetteasted

Koondises oli 5 tiitlivõistluste debütanti – Tanel Reismann, Mikk Meerents, Martin Saar, Maicel Uibo ja Hendrik Kutberg. Neist parima etteaste tegi Tanel Reismann, kes suutis kvalifikatsioonivõistlustel ületada esimesel katsel 2.17. Lõppvõistlusel ületatud 2.14 tagas küllalt kõrgetasemelises konkurentsis väärika 9. koha. Seejuures segas Taneli võistlemist valu, mis põhjustatud säärluu ümbirse põletikust.

Ebaõnnestunuks ei saa pidada ka ka Mikk Meerentsi esinemist. Kvalifikatsioonivõistlustel ületatud 2.14 tähistas tema tippmarki välitingimustes.

Ülejäänutel jäi saavutatud tulemus vähem või rohkem alla ootuste.

VAADE TULEVIKKU

Rasmus Mägi tõusis Tamperes oma alal rahvusvahelise tippkonkurentsi piirile. Eleriin Haas ja Kaur Kivistik on heas positsioonis, kust lähima paari-kolme aastaga jõuda samuti tippude sekka. Oluline on sellel tasemelt stabiilselt edasi liikuda ning vältida suuremaid tagasilööke. Ülejäänud koondise hulgas on veel üsna noori sportlasi, kel kindlasti ees parimad edasiminekuaastad ning neid kel visa tööga võimalik pikema perioodi jooksul jõuda samuti täiskasvanute tiitlivõistlustele. Suurel osal meie 2013.a. U23 EM koondislastest on häid eeldusi jõuda 2016.a. olümpiamängudele. Soovime ambitsioonikust, tarku otsuseid ja õnne.

Kokkuvõte numbrites

Saavutusspordi juht,
Marko Aleksejev
17.07.2013