Suur jooksupidu Tallinnas toob starti tuhanded harrastajad ja mitmed Eesti tipud

Tallinna maratonil ja Tallinna sügisjooksul tulevad starti nii tippjooksjad kui tuhanded liikumisharrastajad. Eesti maratonijooku meistritiitlit asub jahtima Roman Fosti. Tallinna maratoni nädalavahetuse erinevatel distantsidel tulevad starti mitmed Eesti tippjooksjad nagu Tiidrek Nurme, Liina Tšernov ja Kaur Kivistik.

Sel nädalavahetusel toimub Tallinnas Baltimaade suurim rahvusvaheline maratonijooks ning Eesti suurim rahvaspordisündmus Tallinna maraton ja Tallinna sügisjooks. Jooksufestivali programm algab juba täna õhtul kell 19 viie kilomeetri pikkuse Nike noortejooksuga, millele on esmakordselt registreerunud neli tuhat osalejat.

Laupäeva õhtul kell 17 annab olümpiavõitja Gerd Kanter Tallinnas Vabaduse väljakult stardipaugu juba 18-aastase traditsiooniga kümne kilomeetri pikkusele sügisjooksule, millest võtab osa üle kümne tuhande liikumisharrastaja. Eeldatavate favoriitidena lähevad naistest rajale Eesti parim keskmaajooksja Liina Tšernov klubist Jooksupartner ning Norah Jebet Keeniast. Meestest on võitjasoosikuteks Euroopa meistrivõistlustel Berliinis 3000 meetri takistusjooksus Eesti rekordi püstitanud Kaur Kivistik Tartu Kalevi Kergejõustikuklubist, 1500 meetri jooksu Eesti meister Allar Lamp Tartu Ülikooli Akadeemilisest Spordiklubist, Juri Rusjuk Ukrainast ja keenialane Weldom Kerich.

Pühapäeva hommikul kell 9 annab Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid stardi maratonijooksust osavõtjatele. Baltimaade läbi aegade suurimale rahvusvahelisele maratonile on registreerinud esmakordselt ligi kolm tuhat osalejat. Tallinna maratoni võitu ja Eesti meistrivõistluste esikohta läheb püüdma Sparta spordiseltsi esindaja Roman Fosti, kes on võtnud eesmärgiks joosta 42,2 kilomeetrit alla 2 tunni ja 20 minuti. Eesmärgini jõudes saaks Fostist esimene Eesti jooksja, kes kodumaal nii kiire maratoniaja jooksnud. Senise Eestis joostud kiireima aja jooksis Rein Leinus juba 50 aastat tagasi, saades 1968. aastal Vändra maratonil võiduajaks 2 tundi 20 minutit ja 3 sekundit. Fosti peakonkurent Tallinna maratoni võidule on Muhhamed Kelil Nedi Etioopiast, kes jooksnud maratoni 2 tunni ja 19 minutiga, mis tõotab esikoha pärast võrdväärset ja põnevat heitlust.

Eesti meistritiitlit eelmise aasta meistrit Argo Jõesood (Läänemaa KJK) kaitsmas pole, ent tänavune koosseis tõotab samuti tasavägist jooksu. Poodiumikohtade nimel lähevad lisaks Fostile võitlema Ivar Ivanov (Võru KJK Lõunalõvi), Kristo Reinsalu (SK ProRunner), Indrek Ilumäe (Treeningpartner), Kaupo Sasmin (Individuaalsportlane), Priit Lehismets (Treeningpartner) jt.

Naiste konkurentsis on stardis ka tiitlikaitsja Olga Andrejeva (Sparta SS). Talle pakuvad konkurentsi Kaisa Kukk (Treeningparnter), Kaia Lepik (Täppsportlased) jt, kokku tuleb rajale 16 naist. Tallinna maratoni üldvõitu tuleb naistest jahtima Daisy Langat Keeniast.

Pühapäeval kell 10.45 tuleb koos nelja tuhande harrastajaga poolmaratoni stardijoonele Tiidrek Nurme, kes läheb jooksma rekordimõtetega. Eesti rekord kuulub 2000. aastast Pavel Loskutovi nimele ajaga 1:03.00. Nurme isiklik rekord on sellest vaid 13 sekundit kehvem. Nurmele pakuvad tugevat konkurentsi tema treeningkaaslane keenialane Ibrahim Wachira Mukunga ja tema kaasmaalased Peter Kiprotich ning Weldom Kerich. Poolmaratoni tulevad jooksma ka Läti maratonirekordi omanik Valerijs Zolnerovich ja tema kaasmaalane Janis Viškers.


Naistest lähevad poolmaratoni võitu püüdma Olga Kotovska Ukrainast, Norah Chebet Keeniast ning Eesti esindaja Lily Luik.

Tänavune Tallinna maraton koos sügisjooksuga on läbi aegade Eesti suurimaks rahvaspordisündmuseks ning Baltimaade suurimaks maratoniks. Rahvusvahelisele jooksusündmusele on registreerunud osalejaid rekordiliselt 60 riigist. Välismaalastest osavõtjate koguarv küünib viie tuhandeni. Sajandi suurjooksust osavõtjate koguarv selgub pühapäeva õhtuks.

Tallinna maratoni erinevatele distantsidele saab veel registreeruda aadressil www.jooks.ee. Samal veebiaadressil on avatud ka eelregistreerimine Mesikäpa lastejooksudele, mis toimuvad laupäeval algusega kell 11 Hirvepargis.

Rohkem infot: www.jooks.ee

nike
Team-Estonia_logo-r6ngasteta
utilitas-logo
Mesikäpa uus logo-1
Varska_Originaal_RGB
audilogo
tradehouse_logo_1020x300
RGB_Favorte_logo_horizontal
Rödl&Partner_Logo-black-on-white
Eesti_Rahvusringhääling_logo
eesti-kultuurikapital-logo
eesti-kultuuriministeerium
Tallinna-Kultuuri-ja-Spordiamet-logo-sinineRGB
Erasmus+ sinine loosungiga EST