Palju õnne, Erlend Teemägi!

Täna, 10. aprillil tähistab oma 90. sünnipäeva Eesti Kergejõustikuliidu ja Eesti Spordiajaloo Seltsi auliige, paljude mahukate spordiraamatute autor ja toimetaja ning statistik Erlend Teemägi.

Erlend Teemägi on Eesti kergejõustiku ja terve Eesti spordiajaloo elav leksikon, ta on aastakümneid tegutsenud spordiajakirjanikuna, toimetajana, koostanud, toimetanud ja kirjutanud lugematu hulga spordiraamatuid. Tänaseni teeb Teemägi kaastööd ka Eesti kergejõustikuliidule, pakkudes põnevaid ülevaateid läbi statistika.

Nooruspõlves harrastas Teemägi erinevaid spordialasid – kergejõustikku, võrkpalli, suusatamist, tõstmist. Ta on kümnevõistluses tulnud Nõukogude Liidu kõrgkoolide meistrivõistlustel pronksile. 

Teemägi on lõpetanud Tartu Ülikooli kehakultuuriteaduskonna. Ta on töötanud spordikirjanduse toimetajana Eesti Riiklikus Kirjastuses 1951–1959, spordiajakirjanikuna Kehakultuuri ja Spordiilma toimetuses 1959–1992, sh. peatoimetaja asetäitjana a-st 1979 ja ta on 1993. aastast vabakutselisena käesoleval ajal vanim Eesti spordiajakirjanik.

Teemägi on Ajakirjanike Liidu (1960) ja Rahvusvahelise Spordiajakirjanike Liidu (AIPS) liige (1990). Oli 1959–90 Kergejõustikuföderatsiooni presiidiumi sekretär. Kergejõustikustatistikuna koostanud ja avaldanud (1958. a-st) ede- ja rekorditabeleid, olnud 1969–2010 spordiaastaraamatute kergejõustikuosa koostaja. Aastast 1968 Rahvusvahelise Kergejõustikustatistikute Liidu (ATFS) liige, rahvusvaheliste aastaraamatute, statistikakogumike ja kergejõustikuajakirjade kaastööline. Eesti Spordiajaloo Seltsi asutajaliige (1989), kuulunud 1995–97 seltsi juhatusse. Toimetanud olümpiaraamatuid ning EOK ja Eesti Olümpiainfo väljaandeid. “Eesti spordi biograafilise leksikoni” (2001) koostajaid ja toimetajaid. Kirjutanud filmi “Kümnevõistlejad” (1971) stsenaariumi, koostanud artikleid TEA entsüklopeediale jt teatmeteostele. Loetletu on vaid üks osa Teemägi suurest panusest Eesti spordi ajalukku.

Teemägi on pälvinud Kultuurkapitali aastapreemia (2001), riikliku spordi elutööpreemia (2009) ja Valgetähe V klassi teenetemärgi (2010).

Teemägi juubelit tähistatakse Eesti Spordiajaloo Seltsi korraldatud meenutustepäevaga Tallinna Õpetajate Majas.  

Eesti Kergejõustikuliit soovib Erlendile palju õnne ja teeb sügava kummarduse tema panuse eest Eesti kergejõustikku.