Olümpiavõitjad avasid TV 10 Olümpiastarti 45. hooaja

Küsimusele, kuidas tuua noori spordi juurde, vastas kolmikhüppe olümpiavõitja Jaak Uudmäe tänasel esitlusel, et kõik saab alguse perekonnast. „Lapsed panevad tähele, mida vanemad teevad, kas sport käib nende elu juurde. Loeb ka kool ja ühiskonna positiivne suhtumine. Ja ei maksa kuulata nende jutte, kes kurdavad, et puhast sporti ei saagi tänapäeval teha,” rääkis telemajas uue hooaja võitjatele diplomeid allkirjastanud Uudmäe.

Hooaja avamisele noori innustama tulnud kümnevõistluse olümpiavõitja Erki Nool märkis, et spordis võisteldakse iseendale eesmärke püstitades ja end kaaslastega kõrvutades. „Sport peaks lastele olema lust ja rõõm, nii, et nad naudiksid liikumist.” 

„Võistlusmoment on tähtis,” ütles pisikese poisina sarjas auhindadeta jäänud, aga tänaseks kümme tiitlivõistluste medalit võitnud Gerd Kanter laste spordist rääkides. „Tore on olla oma külas esimene, aga samas on oluline näha, et kusagil kaugemal on kõvemaid konkurente. Sest kui tekib tunne, et olengi nüüd kõigist parem, võib sportlase areng seisma jääda.”

TV 10 Olümpiastarti sarjast on oma karjääri esimesed võidud ja kaotused saanud paljud tänaseks tuntud sportlased. Teiste hulgas ka 22 olümpiamängudele jõudnud kergejõustiklast: Gerd Kanter, Aleksander Tammert, Andrus Värnik, Ksenija Balta, Mikk Pahapill, Rasmus Mägi, Moonika Aava, Marko Aleksejev, Tarmo Jallai, Anu Kaljurand, Kaie Kand, Valter Külvet, Kaire Leibak, Lauri Leis, Andrei Nazarov, Marek Niit, Taavi Peetre, Kristjan Rahnu, Andres Raja, Eha Rünne, Grit Šadeiko ja Marko Turban.

TV 10 Olümpiastarti on kaheastmeline võistlussari. Esimese astme moodustavad linnades ja maakondades korraldatavad etapid ja teise üle-eestilised üksikalade etapid ning mitmevõistluse finaal. Üleriigilised etappidel saavad osaleda koolide võistkonnad ja linnade ning maakondade etappidel sarja normatiivi täitnud individuaalvõistlejad.

18. novembril algasid eelvõistlused maakondades, kus alade võitjad teenivad sarja sümboolikaga sinise särgi, mida täna esitlesid sarjast sirgunud noorsoo EM-i pronks Janek Õiglane ja noorte MM-te pronks Hans-Christain Hausenberg. Mõlemad kümnevõistlejad ihkavad suvel koguda 8100 punkti, et jõuda Rio olümpiale.

Starti on oodatud kõik 10-14-aastased tüdrukud ja poisid ning kooli võistkondade registreerimine toimub Eesti Kergejõustikuliidu kodulehel: http://www.ekjl.ee/tv10os/voistlussarja_info

2015. aastal võitsid koolidevahelise võistluse Rakvere Reaalgümnaasium ja Parksepa Keskkool. Võistkonda võib kuuluda mõlemas vanuseklassis igal alal kaks võistlejat, teisi piiranguid võistkonna suuruses pole.  Osavõtunormatiivid ja statistika on sarja kodulehel: http://tv10.ekjl.ee

Sarja 45. hooaja (2015/2016) üle-eestilised etapid ja erisaated televisioonis:

I etapp 5. detsembril Võru spordikeskuses
PV      60 m, kaugushüpe     
PN      60 m, kuulitõuge     
TV      60 m, teivashüpe     
TN      60 m, teivashüpe    

ETV2 erisaade 6. detsembril kell 19.30, kordus ETVs 10. detsembril kell 15.25

II etapp 30. jaanuaril Lasnamäe kergejõustikuhallis

PV      60 m tj, teivashüpe     
PN      60 m tj, kõrgushüpe     
TV      60 m tj, kaugushüpe     
TN      60 m tj, kõrgusshüpe
ETV2 erisaade 31. jaanuaril kell 19.30

III etapp 2. aprillil Tartu Ülikooli spordihoones

PV      kõrgushüpe, kuulitõuge     
PN      teivashüpe, kaugushüpe     
TV      kõrgushüpe, kuulitõuge

ETV2 erisaade 3. aprillil kell 19.30

IV etapp 28. mail Tartu Tamme staadionil

PV      kettaheide, pallivise, 1000m     
PN      kettaheide, pallivise, 1000m     
TV      kettaheide, pallivise, 600m     
TN      kaugushüpe, pallivise, 600m

ETV2 erisaade 29. mail kell 19.30

Finaal 15.-16. juunil Kadrioru staadionil

PV      üheksavõistlus     
PN      üheksavõistlus     
TV      kaheksavõistlus     
TN      kuuevõistlus

ETV2 erisaade 19. juunil kell 19.30

TV 10 Olümpiastarti sarja toimetaja ja režissöör on Anu Säärits.

Võistkondlik paremusjärjestus selgitatakse kahes grupis – suured koolid (251 või enam õpilast) ja väikesed koolid (250 või vähem õpilast). Mõlemas grupis selguvad võitjad nelja üksikalade etapi ja mitmevõistluse finaali kokkuvõttes.

Mitmevõistluse finaalis on kavas: TN 6-võistlus, TV 8-võistlus ja PN 9-võistlus ning PV 9-võistlus. Nii mitmevõistluses kui võistkondlikus punktiarvestuses kasutatakse võistlussarja punktitabelit. Finaali pääsevad kahe grupi peale 20 paremat koolide võistkonda.  

Iga individuaalala kuut paremat autasustakse diplomi ja auhindadega. Sarja peasponsor on ka kolmel järgneval aastal magusatootja AS Kalev. Noortesarja toetatava lepingu allkirjastasid 19. Novembril EKJL president Erich Teigamägi ja AS Kalev juhatuse esimees Kaido Kaare.

Sarja ajaloost

Esimene sarja tutvustav saade oli ETV ekraanil 1971. aasta 12. oktoobril, teisipäeval, kell 20.15 reporter Tõnu Tammaru vedamisel. Saade kestis kakskümmend minutit ja selles tegi Tammaru ülevaate mitmevõistlusest Eestis ning märkis siis: „Lapsed, nüüd olemegi jutulõngaga teieni jõudnud. Näete, minu ees laual on palju mikrofone. See on sellepärast, et ma tahan, et mu hääl jõuaks igasse kooli, igasse kodusse, iga poisi ja tüdrukuni. Eesti Televisiooni algatusel ja haridusministeeriumi ja kehakultuuri- ja spordikomitee toetusel alustame uut saatesarja lastele TV 10 Olümpiastarti.” 

TV 10 Olümpiastarti on sari, millel on oma telesaade, punktitabel, edetabel, maskott, lipp, toetajad ja fännid. See on mõnus võistlus, kus lapsed ületavad oma vanemate rekordeid. Näiteks kahes perekonnas on maineka sarja võitnud nii ema kui ka tütar. Virge Viss-Treiel võitis sarjas finaali viis korda ehk 1978 – 1982 ning tema tütar Linda Treiel 2003 ja 2004. aastal. Deivi Jäärats-Šadeiko oli sarjas parim 1982. a. Tema tütar Grit Šadeiko võitis finaali aastatel 2001 ja 2003 ning Grete Šadeiko aastatel 2005-2007.

Sarjas on osalenud ka teiste spordialade tipud: Gert Kams, Mari-Liis Graumann, Kerttu Jallai, Martin Liivamägi, Karol Mets, Kaarel Nurmsalu, Hendrik Ojamaa, Mikk Pinnonen, Keith Pupart, Aivar Rehemaa, Eveli Saue, Timo Simonlatser, Siim-Sander Vene, Henri Anier, Timo Eichfuss, Martin Paasoja, Anu Ennok jpt.

Erinevate spordialade tegemine aitab noort lõpuks sel alal, mille ta endale välja valib,” ütles Eesti meeste korvpalli rahvuskoondisse pürgiv Martin Paasoja, kes jõudis poisikesena TV 10-s mitmevõistluses kolme parema hulka.

Sarja moto on: „Tule starti, olümpia ootab!“

„See on väga õige mõte, ” ütles esitlusel noori innustanud 400 meetri tõkkejooksu EM-hõbe Rasmus Mägi. 2004. aastal esimesed võidud TV10-s saanud Mägi lisas: „Kui juba starti tulla, siis loodan, et noored julgevad võistelda iseendaga ja vapralt see tee läbi käia. “

Sarja vanim rekord püsib 1975. aastast nooremate poiste kõrgushüppes – 1.70 Valter Külveti nimel. 

Silvi Kask
EKJL võistluste korraldaja
silvi@ekjl.ee
6677993
5178327
 

Anu Säärits
ERR spordisaadete toimetaja
anu.saarits@err.ee
6284429
5150829

 Vt  sport.err.ee  

 


 Fotod 1-3: Siim Lõvi (ERR)

 

 Foto 4: Ülo Josing (ERR)