Kergejõustiku U23 EM-i medalite kujunduskonkursi võitis arhitektide kavand „NIHE“

Juulis Kadrioru Staadionil toimuvate kergejõustiku Euroopa U23 meistrivõistluste medalitele originaalse kujunduse leidmiseks toimus konkurss, mille võitjaks kuulutati arhitektuuribüroo „KARISMA arhitektid“ arhitektide Risto Parve ja Kai Süda töö “NIHE”.

Eesti Kergejõustikuliidu president Erich Teigamägi avaldas heameelt võistlustööde kvaliteedi ja arvukuse üle. „Rõõm oli näha, et teadmine selle tiitlivõistluse kaalukusest on jõudnud ka väljapoole spordiringkondi ning Eesti disainiala tipud ei pidanud paljuks luua ja esitada oma kavandeid. Samuti valmistas rõõmu noorte inimeste aktiivne huvi konkursi vastu. Konkurents oli sel aastal tõesti tihe, eriti võidu nimel. Usun, et võidutöö sai originaalne ja väärikas ning meie tiitlivõistluse medalid paistavad võitjate auhinnakapis teiste medalite seast silma,“ lausus Teigamägi.

Kokku esitati konkursile 17 tööd 15-lt autorilt. Nende seas oli nii kujundusala professionaale, disainitudengeid kui ka lihtsalt disaini- ja spordihuvilisi. Erilist heameelt valmistas žüriile konkursi noorima osaleja – ühe Valga Põhikooli 8. klassi poisi meisterdatud medalikujundus.

Võidutöö arhitektidest autoreid Risto Parvet ja Kai Südat innustas medalit disainima väljakutse, mida pakkus nende jaoks tavapärasest erinev formaat. „Oleme projekteerinud väga erinevate mastaapidega projekte suurtest avalikest hoonetest – kirik, teatrihoone, terminal – kuni väga väikeste objektideni. Sattusime meediast lugema artiklit medalikonkursist ning tundus intrigeeriv proovida ka sellist skaalat nagu tiitlivõistluste medal. Etteantud lugu kergejõustiku staadionimaagiast ja võluradadest oli sealjuures omakorda väga inspireeriv,“ ütles Parve.

Risto Parve ja Kai Süda kujundus „NIHE“ sümboliseerib järk-järgult aina suuremaid radasid, eesmärke, väljakutseid: “Sportlaste pingutusi jõuda kaugemale, kõrgemale, paremini. Püüet täiuslikkuse poole. Medali süvises põhi on kujundlik staadion jooksuraja ning tribüünidega – ovaal, mis modelleerub üha enam ja enam ringile lähenevaks, kuni saavutab täiusliku ringi olemuse, täiuslikkuse, sportlase jaoks ideaalse tulemuse.”

Lisaks on medalil kirjas võistluste nimi (European Athletics U23 Championships) linna nimi (Tallinn), aastaarv (2015) ning võistlusala (näiteks, 100m Men või 3000m Steeplechase Women). Kujutatud on ka Euroopa Kergejõustikuliidu logo.

Võitja valis seitsmeliikmeline žürii, kuhu kuulusid 2013. aasta U23 EM-i pronksmedaliomanik Rasmus Mägi, endine tippkolmikhüppaja Virge Naeris, olümpiavõitja Erki Nool, 2011. aasta U23 Euroopa meister Grit Šadeiko, ehtekunstnik Anneli Tammik, Eesti Kergejõustikuliidu president Erich Teigamägi ning Tallinnas 2011. aastal toimunud juunioride EM-i medalikujunduse autor, endine kümnevõistleja ja U23 EM-i 2003 hõbemedalist Indrek Turi.

“Nihe” pälvis poolehoiu ka Rasmus Mägilt, kellel on kodus nii Euroopa meistrivõistluste kui ka U23 vanuseklassi EM-i medal. “Oma kogemusest lähtuvalt meeldib mulle, kui medal on ümmargune, piisavalt suur ja ka raske. Seega minu jaoks tundus just see medal võitjavääriline,” lausus Mägi.

Euroopa U23 meistrivõistlused, mis on 2015. aasta Euroopa kergejõustiku üks tippsündmusi, toimuvad 9.-12. juulil Tallinnas ning toovad Kadrioru Staadionile ligi tuhat alla 23-aastast kergejõustiklast üle Euroopa. Neist paljud kuuluvad juba praegu Euroopa ja maailma absoluutsesse tippu, olles võitnud ligi poolsada medalit täiskasvanute rahvusvahelistelt tiitlivõistlustelt. Eestlased on võitnud U23 EM-idelt seitse medalit, viimati Rasmus Mägi (2013 pronks) ja Grit Šadeiko (2011 kuld).

Euroopa U23 meistrivõistluste rahvusvahelised partnerid on Omega, Le Gruyère AOP Switzerland ja Eurovision. Võistluse toetaja on Utilitas, partnerid Saku, EMT ja Elion ning Getty Images. Meediapartnerid on ETV, Eesti Päevaleht, Delfi Sport ja Kuku raadio. Toetavad Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond, Kultuuriministeerium, Tallinna linn ja Eesti Kultuurkapital.

Foto autor: Tambet Allik/Saarte Hääl

nike
Team-Estonia_logo-r6ngasteta
utilitas-logo
Mesikäpa uus logo-1
Varska_Originaal_RGB
audilogo
tradehouse_logo_1020x300
RGB_Favorte_logo_horizontal
Rödl&Partner_Logo-black-on-white
Eesti_Rahvusringhääling_logo
eesti-kultuurikapital-logo
eesti-kultuuriministeerium
Tallinna-Kultuuri-ja-Spordiamet-logo-sinineRGB
Erasmus+ sinine loosungiga EST