Jüri Lossmanni olümpiamedalivõidu 100. aastapäev

Foto: Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi

Jüri Lossmanni olümpiamedalivõidu 100. aastapäeval loodi Eesti Jooksmise Toetusfond.

Sada aastat tagasi, 22. augustil 1920. aastal, võitis eestlane Jüri Lossmann Antverpeni olümpiamängudel maratonijooksus ajaga 2:32.48,6 hõbemedali. See oli Eesti Vabariigile esimeseks olümpiamedaliks! Kuldmedal ja maailma tipptulemus jäid kõigest 12,8 sekundi kaugusele! Antverpenis Lossmanni poolt joostud tulemus püsis Eesti rekordina tervelt 38 aastat ja annaks Eesti maratonidel kõrgeid kohti veel tänapäevalgi.

Jüri Lossmanni hõbemedal on siiani Eesti ainus jooksualade olümpiamedal.

Eesti suurima jooksusündmuse Tallinna Maratoni korraldajad asutasid Eesti Vabariigi esimese olümpiamedalivõidu sajandal aastapäeval Eesti Jooksmise Toetusfondi. Heategevusliku fondi eesmärgiks on Eesti jooksmise jätkusuutlikkuse tagamine läbi noorte talentide toetamise, tippupürgivate jooksjate ja treenerite motiveerimise ning traditsiooniliste jooksusündmuste hoidmise. Uue algatusega soovivad fondi loojad, et jooksmine tooks väikesele Eestile au ja tuntust ka järgmisel sajal aastal.

Eesti Jooksmise Toetusfondi annetusi saavad teha nii eraisikud kui ettevõtted. Annetada saab MTÜ Spordiürituste Korraldamise Klubi arvelduskontole:

SEB: EE611010220039029013 

Swedbank: EE962200221016630913 

Märksõna: Eesti Jooksmise Toetusfond

Eesti Jooksmise Toetusfondi esimese arvestatava panuse annavad 1.-30. septembrini toimuval Tallinna Maratoni virtuaaljooksul osalejad. Eesti suurimale virtuaalsele spordisündmusele oodatakse vähemalt kümmet tuhandet jooksusõpra. Iga osavõtja eest annetatakse 1 euro toetusfondi heaks, et aidata Eesti jooksmisel särada ka tulevikus.

Esmakordselt toimuval Tallinna Maratoni virtuaaljooksul saab osaleda enda poolt välja valitud rajal ja distantsil. Programmi kuuluvad lastejooksud, viie- ja kümnekilomeetrised jooksudistantsid, poolmaraton (21,1 km) ning klassikaline maratonijooks (42,2 km).

Tallinna Maratoni virtuaaljooksul on kavas ka kombineeritud maraton, ehk “maratoni kombo”, mis on jõukohane igale jooksusõbrale ja liikumisharrastajale. Täispikk maratonidistants tuleb septembrikuu jooksul läbida kas joostes või käies osade kaupa, kuni vajalik kilometraaž täis saab. Ühekorraga tuleb läbida minimaalselt kümnendik maratonist, ehk 4,2 kilomeetrit. “Maratoni kombo” läbijad saavad posti teel sama uhke Tallinna Maratoni medali ja jooksusärgi nagu klassikalise maratonidistantsi läbijadki. 

Osalema oodatakse nii neid, kel see juba traditsiooniks saanud, samuti neid, kes alles alustada plaanivad. Jõukohaseid jooksu- ja käimisdistantse leidub kõigile. Igaüks saab kehtestatud reegleid järgides enda poolt registreeritud distantsi läbida väljavalitud marsruudil omale sobival ajal ja kohas septembrikuu jooksul. Pärast distantsi läbimist tuleb osalejal seda kinnitada ning oma jooksu tõestus korraldajatele virtuaalkeskkonda üles laadida. Kõigile virtuaaljooksul osalejatele saadetakse elektrooniliste kanalite kaudu e-diplom ning posti teel unikaalne medal vastavalt läbitud distantsile. 

Eesti suurimale jooksusündmusele saab registreerida internetiaadressil www.jooks.ee.

Lisainfo:
Mati Lilliallik
5213331
mati@jooks.ee