Hüvasti, Vano!

Ivan Kovaljov 7. VIII 1938 – 17. V 2013

Pärast rasket haigust sulges silmad teenekas kergejõustikutreener Ivan Kovaljov. Ligi neli kümnendit, alates 1972. aastast pühendas Gruusias sündinud Vano spordiandeliste vene noorukite kasvatamisele-juhendamisele Tallinna Kalevi kergejõustikukoolis. Kolm aastat (1978 – 81) töötas ta  ka Dünamo kergejõustikukooli direktorina.

Thbilisis kehakultuurihariduse omandanud Vano esimeste kasvandike hulka kuulus teatavasti mõnda aega tulevane teivashüppetäht Valeri Bukrejev. Ent tuntuks sai Kovaljov kui omaaegne Gruusia meister  keskmaa- ja 400 m tõkkejooksus siiski jooksutreenerina. Hoolealustest tema lemmikdistantsidel tõusid paljukordsete Eesti meistrite ja koondislastena silmapaistvalt esile kaksikvennad Igor ja Oleg Holdai.

Tähelepanuväärivalt taktitundelise ja hooliva treenerina oli Vano tegutsemine tulemuslik just neidude sportlikul arendamisel. Meie kergejõustikuajaloos on Eesti meistrite,  teenekate koondislaste ja rekordipüstitajatena põlistanud end Maria Sahharova-Leosk, Jekaterina ja Vera Duman, Natalja Buljukina, Jevgenia Mateitšuk ja  Kristina Dolmatova. Kovaljovi kasvandikuna alustas edukat sporditeed ka meie tänane takistusjooksu rekordiomanik ja pikamaajooksuliidreid Jekaterina Patjuk.

 Enesestmõistetavalt oli lahkunu vahel rakkes kergejõustikukohtunikuna. Teeneka sporditegelase viimasel austamisel Eesti sisemeistrivõistluste aegu Lasnamäe kergejõustikuhallis tutvustas Vano end veel elupõlise kunstihuvilisena. Enne kehakultuuriinstituuti astumist lõpetas ta teatavasti M. Thoidze nim Thbilisi kunsti- ja tehnikakooli…  Jäävad mälestused.

Ivan Kovaljovi ärasaatmine toimub teisipäeval, 21. mail kell 11.30 Pärnamäe krematooriumis.

nike
Team-Estonia_logo-r6ngasteta
utilitas-logo
Mesikäpa uus logo-1
Varska_Originaal_RGB
audilogo
tradehouse_logo_1020x300
RGB_Favorte_logo_horizontal
Rödl&Partner_Logo-black-on-white
Eesti_Rahvusringhääling_logo
eesti-kultuurikapital-logo
eesti-kultuuriministeerium
Tallinna-Kultuuri-ja-Spordiamet-logo-sinineRGB
Erasmus+ sinine loosungiga EST