EM-i kolmas päev: Nazarovilt Eesti rekord, Lillemets avapäeva järel kaheksas, Pedriks jooksis poolfinaali, tõkkeneiud piirdusid eeljooksudega

Poolas Torunis toimuv sisekergejõustiku EM-i kolmas päev tõi eestlastele mitmeid positiivseid emotsioone. Säravaima tulemuse hoolitses Karl Erik Nazarov, kes meeste 60 meetri jooksu poolfinaalis uue Eesti rekordi püstitas ning finaalis seitsmenda koha võitis. Risto Lillemets kaotab nelja ala järel isikliku rekordi graafikule 31 punktiga ja hoiab kaheksandat kohta. Tõkkesprinterid Verlin ja Suumann eeljooksust edasi ei pääsenud. 7.79 viis Keiso Pedriksi 60m tõkkedistantsil poolfinaali.

Karl Erik Nazarov alustas päeva võites enda 60 meetri eeljooksu ajaga 6.67-ga , eeljooksues osales 65 jooksjat ning Nazarov liikus kaheksanda ajaga poolfinaali. Poolfinaalis viis Liivi Eeeriku õpilane Eesti rekordi 6.62-ni, parandades enda nimele kuulunud senist rahvusrekordit sajandiku võrra. “”Imeline! Tegin palju parema stardi kui eeljooksus. Tundsin, et jooks õnnestus väga hästi. Ma ei arvanud, et võinuksin finaali jõuda,” lausus õnnelik sprinter peale jooksu. See võimas sooritus andis itaallase Lamont Marcell Jacobsi järel teises poolfinaalis teise koha ja viis finaali. Kõigi poolfinaalide peale kokku näitas Nazarov kuuendat aega.

Oma esimesel suurel tiitlivõistlusel kohe finaali pääsenud Nazarov ületas finišijoone ajaga 6.67, mis andis talle seitsmenda koha. Selja taha jäi ühe sekundi võrra aeglasem olnud Taani sprinter Kojo Musah.

Peale finaali tõdes Nazarov ajakirjanikele, et sai hea stardi, kuid võib-olla natuke hüppas liialt vara püsti ja hakkass “päriselt” jooksma. „Ainuke asi, mis tehnikat mõjutas, oli see, et tegu oli täna juba kolmanda jooksuga. Sellist kogemust varem mul olnud ei ole, muidu on ikka olnud üks kerge jooks ja siis finaal. See oli uudne kogemus, olen tugevam tänu sellele. Tehniliselt… Kuidas öeldagi, ehk ei olnud nii palju plahvatuslikkust enam, poolfinaalis sain kõike endast välja pandud, õhtul andsin kõik, mis suutsin.”

Küsimuse peale kuidas EM-i kokku võtad, lausus Nazarov järgmiselt: „Mul on hea meel, et see võistlus korraldati ja mul oli võimalik Eestit esindada. Räägitakse, et esimene täiskasvanute tiitlivõistlus, kas pinged ja nii… Mina suutsin end justkui kuhugi mujale panna, närvipinget ei tundnud, nägin lihtsalt selles võimalust endast parim anda. Ka teised koondisekaaslased aitasid, meil on selline hea kamraadlus, eriti Keisoga. Ei olnud suur eneseületus või oleks olnud raske kuidagi.”. Lõpuks päevakangelane lisas, et Tal oli hea meel, et see võistlus korraldati ja Tal oli võimalus siia Eestit esindama tulla.

Euroopa meistriks krooniti maailma hooaja tippmargi 6.47 jooksnud Itaalia sprinter Lamont Marcell Jacobs. Hõbeda teenis 6.60-ga sakslane Kevin Kranz ning pronksi tiitlikaitsja, slovakk Jan Volko 6.61-ga.

Risto Lillemets lõpetas EMi avapäeva kaheksandal kohal 

Sisekergejõustiku Euroopa meistrivõistlustel Torunis võisteldakse laupäeval ja pühapäeval meeste seitsmevõistluses. Avapäeva järel hoiab Lillemets seitsmevõistluses 3348 punktiga kaheksandat kohta, kaotades oma isikliku rekordi (6089) punkti graafikule 31 silmaga.

Art Arvisto õpilane jooksis 60 m ajaga 7.04, kordas kaugushüppes isiklikku rekordit 7.28, tõukas kuuli 14.50 ja ületas kõrgushüppes 2.04.

“Raske, väga raskelt tuleb. Ei ole sellist särtsakust,” tunnistas Lillemets avapäeva järel. “Kui paar päeva tagasi trenni tegin, siis tundus see atmosfäär, et wow, äge! Aga kui hommikul tulime areenile, siis ilma publiku ja muusikata on väga raske võistelda. Fookus on paigast ära, lihtsalt on keeruline võistelda. Hommikul oli selline tunne, et keha ei olnud valmis. Ma ei saanud ilusasti soojaks, kuigi soojendusel olin valmis juba, aga lihtsalt jahtusin natuke maha. Ei olnud päris see tunne, mis oleks võinud olla. Tulemustel tegelikult ei ole iseenesest midagi viga, olen enam-vähem graafikus.”

Avapäeva viimase alaga tõusis liidriks Kevin Mayer, kes on nelja alaga kogunud 3571 punkti. Teisel kohal oleval šveitslasel Simon Ehammeril on 3538 punkti, tugeva kõrgushüppe teinud tiitlikaitsja Jorge Urena on 3424 punktiga kolmas. Lillemetsa edestavatest sportlastest on eestlasest nõrgem teine päev seitsmendal kohal oleval Dario Desteril ja hetkel neljdandat positsiooni hoidval Andreas Bechmannist. Teistest on Art Arvisto hoolealust juba raskem mööduda. Samas ei tohiks ta hea võistluse korral kedagi tagantpoolt mööda lasta. 

Keiso Pedriks jooksis EM-il poolfinaali

Keiso Pedriks jooksis sisekergejõustiku EM-il 60 meetrit tõkkeid ajaga 7.79, vaatamata kehvale stardile pääses pärnulane eeljooksust edasi poolfinaali.

„Mis aeg oli?” oli tõkkesprinteri Keiso Pedriksi esimene küsimus ajakirjanikele. Alguses tabloole tema nimi millegipärast ei ilmunud ja see tekitas hetkelise segaduse. Korraks tundus, et edasipääsu lootus on kadunud, aga siis viga parandati – aeg 7.79 ja eeljooksus kolmas koht, automaatselt poolfinaali ja koht 24 hulgas oli kindel.

„Ma ise tundsin ka, et olin kolmas, siis vaatasin tablood: neljas, viies… täitsa p****s!” muljetas Pedriks. „Jäin stardis maha, aga mõtlesin, et ma ei saa siin kangutama hakata. Lähen võtan rahulikult, lõpp on mul natuke tugevam, teadsin, et mida tõke edasi, seda lähemale ma teistele jõuan, ma ei läinud sellest pingesse, ei hakanud pabistama. Tegin rahulikult oma ära. Arvan, et see eeljooks oligi kõige raskem, nüüd on pingelangus, homset poolfinaali võib juba nautima minna ja kes tead, võib-olla ka natuke riskima.”

Võrreldes isikliku rekordi 7.76-ga kolm sajandikku aeglasem olnud Pedriks kaotas oma eeljooksus prantslasele Aurel Mangale (7.64) ja sakslasele Erik Balnuweitile (7.71). Päeva kokkuvõttes näitas Pedriks 14. aega. Homme toimuvate poolfinaalidega tehakse algust Eesti aja järgi kell 14.05, finaal joostakse sama päeva õhtul kell 18.00

Verlin ja Suumann eeljooksudest eedasi ei pääsenud

Tõkkesprinterid Kreete Verlin ja Diana Suumann Toruni sise-EMil eeljooksust edasi ei pääsenud, saades ajad vastavalt 8.24 ja 8.27. Neljandas eeljooksus näitas Verlin neljandat aega. Oma isiklikule rekordile kaotas eestlanna vaid ühe sajandikuga, kuid edasi pääsesid iga jooksu kolm paremat.

Verlin täitis ühe võistluse eel seatud eesmärgist, joosta kiiremini EMi normist (8.25). “Tunnen, et stardist sain megahästi välja. Aga esimese (tõkke) peale läksin ikka liiga püstiselt. See eesmärk sai täidetud, et pikalt ilusti sammudega välja ja joosta alla normi. Selle üle olen õnnelik, tunnen, et sees on olemas ka varu,” sõnas Verlin.

Suumann oli kuuendas eeljooksus kuues ning jooksis välja aja 8.27. Suumann ütles, et tunneb veidi pettumust, ent kokkuvõttes jääb EMi-ga siiski rahule. “Start oli okei, aga jooks jäi passiivseks. Tegelikult oli ju aeg 8.20 – kes teisena edasi sai – ju kõik tehtav,” sõnas oma rekordi sel aastal 8.17-ni viinud tõkkesprinter.

Kõikide jooksude peale kokku sai Verlin 29. ja Suumann 33. koha. Edasi poolfinaali jõudsid 24 paremat ehk lisaks iga jooksu kolmele paremale ka kõikide jooksude peale kuus kiiremat aega. Eeljooksude kiireim oli hollandlanna Nadine Visser (7.92), viimasena jõudis poolfinaali 8.21-ga.

Võistlustest näitab otsepilti ERR, ülekanded toimuvad 5.-7. märtsini ETV2 kanalil kui ka ERR-i spordiportaali kaudu:

  • 7. märts kell 10:55-14:50 ja 17:55-20:20

Võistluste detailne ajakava

Koondise juhina on Torunis Eesti Kergejõustikuliidu saavutusspordijuht Kristel Berendsen, treenerina Art Arvisto ning füsioterapeudina on Poolamaal Risto Jamnes.

Võistluste kodulehekülg – https://www.torun2021.pl/en/

Eesti kergejõustiklasi toetavad Nike, Utilitas, Favorte, Värska Vesi, Audi, Cramo, Tradehouse, Kalev, Kultuuriministeerium ja Eesti Olümpiakomitee.

Lisainfo:
Kristel Berendsen
Koondise juht
tel: 528 9062
kristel@ekjl.ee