Eesti sportlased astuvad täna valge kaardiga koolikiusamise vastu


Neljapäeval, 6. aprillil tähistatakse Eesti Olümpiakomitee eestvedamisel rahvusvahelist valge kaardi päeva, mille raames sportlased kutsuvad valget kaarti näidates üles koolikiusamist märkama ja kiusamisele vahele astuma.

Kettaheitja Gerd Kanter nentis, et täna on Eesti koolides iga neljas või viies õpilane oma klassikaaslaste poolt kiusatud. „See pole kindlasti normaalne. Kui näeme, et kedagi kiusatakse, tuleb sekkuda. Sekkumiseks ei pea olema kaks meetrit pikk ja sada kilo raske. Alustada võib sellest, et lihtsalt midagi öelda ja kiusajat korrale kutsuda,“ ütles Kanter.

Kulturist Ott Kiivikas lausus, et kiusamine teeb haiget. „Isegi ainult sõnad võivad teha väga palju valu. Kui näed, et kedagi kiusatakse, siis sekku! Selleks pole vaja suuri muskleid, piisab sellest, et süda ja pea on õigel kohal. Hea sõna aitab vahest väga palju,“ ütles Kiivikas.

Iluuisutaja Johanna Allik meenutas juhtumit esimesest klassist, mis teda isegi veel kümme aastat hiljem saadab. „Minu klassivenda kiusati ja mul on väga kahju, et temaga nii tehti, sest ühegi inimesega ei peaks nii käituma. Tahtsin teda kuidagi aidata – küpsetasin talle mõnikord pirukaid ja jalutasin temaga koos koju, et ta ennast turvalisemalt tunneks. See kõik on mul tänaseni hinges. Palun, et kui näete, et kedagi kiusatakse, siis astuge vahele ja aidake, sest ka sellele inimesel hakkab siis kergem,“ ütles Allik.

Eesti Olümpiakomitee sportlaskomisjoni liikmed Gerd Kanter, Ott Kiivikas ja Johanna Allik salvestasid videopöördumised, milles kutsuvad üles koolikiusamisele vahele astuma. Samuti kutsuvad paljud teised Eesti sportlased ja meeskonnad täna valge kaardiga üles koolikiusamist märkama ja sekkuma. Kõik videod ja fotod jõuavad Eesti Olümpiakomitee Facebooki lehele nimega „Olen Olümpiafänn“ aadressil www.facebook.com/Olympiafann ja Youtube’i Eesti Olümpiakomitee kanalisse, samuti erinevate sportlaste ja meeskondade sotsiaalmeedialehtedele.

„Kiusuvaba haridustee eest võitlevad organisatsioonid on väga tänulikud, et sportlased on näidanud üles soovi sellele väga olulisele teemale tähelepanu juhtida,“ tunnustas SA Kiusamisvaba Kooli tegevjuht Triin Toomesaar EOK ja sportlaste algatust. „Kui Gerd Kanteri, Johanna Alliku, Ott Kiivikase ja teiste sportlaste toetavad sõnad aitavad õpilastel leida julgust kiusamise peatamiseks vahele astuda, on sellest abi väga paljudele Eesti lastele.“

Ka igaüks, kes tunneb, et tahab koolikiusamise vastu üles astuda, on oodatud tegema endast foto valge kaardiga ning hashtagidega: #äralasekiusata #WhiteCard #terveeestieest @Olympiafann @peaceandsport

6. aprilli tähistamise algatasid Rahvusvahelise Olümpiakomitee ja ÜRO nime allInternational Day of Sport for Development and Peace. See päev keskendub spordi võimele muuta ühiskonda paremaks – sport suudab inimesi ühendada, dialoogi arendada ning mõistmist ja hoolivust luua. Päeva sümboliks on valge kaart  – kui punane kaart tuleb spordis välja tõsise rikkumise eest, siis 6. aprillil näitavad spordiinimesed üle maailma valget kaarti, mis sümboliseerib tolerantsust, hoolimist ja positiivsust.

Sihtasutuse Kiusamisvaba Kooli iga-kevadiste õpilasküsitluste ning Maailma Tervishoiuorganisatsiooni HBSC 2009/2010 uuringu põhjal kogeb kooliaasta jooksul kiusamist keskmiselt viiendik Eesti kooliõpilastest, nooremate laste seas lausa iga neljas. Praxise 2012. aasta uuringu järgi on ligi pooled õpilastest oma koolielu jooksul kiusamist kogenud ja 7% kogeb kiusamist pidevalt.

Eesti spordi katusorganisatsioonina seisab Eesti Olümpiakomitee ausa mängu põhimõtete ja olümpiaväärtuste eest. EOK tagab tippsportlaste ettevalmistuse ja osalemise tiitlivõistlustel, viib ellu noorsportlastele suunatud järelkasvuprogramme ning suurendab positiivsete eeskujude kaudu liikumisharrastuse kandepinda. EOK tööd toetavad suures osas Eesti ettevõtted. EOK sponsorid on Paf, ERGO, JCDecaux, Monton, NIKE, Olympic Casino.

Lisainfo:

Maris Lindmäe
Eesti Olümpiakomitee kommunikatsioonijuht
Tel: 522 24 26
maris@eok.ee

Triin Toomesaar
SA Kiusamisvaba Kool tegevjuht
Tel: 56 20 39 20
triin.toomesaar@kiusamisvaba.ee

nike
Team-Estonia_logo-r6ngasteta
utilitas-logo
Mesikäpa uus logo-1
Varska_Originaal_RGB
audilogo
tradehouse_logo_1020x300
RGB_Favorte_logo_horizontal
Rödl&Partner_Logo-black-on-white
Eesti_Rahvusringhääling_logo
eesti-kultuurikapital-logo
eesti-kultuuriministeerium
Tallinna-Kultuuri-ja-Spordiamet-logo-sinineRGB
Erasmus+ sinine loosungiga EST