Eesti sport pärast taasiseseisvumist: 2822 tiitlivõistluste medalit ja üheksa olümpiavõitjat

Foto: erakogu/EKJL

Tänasel pidupäeval kui Eesti taasiseseisvumisest möödub 30 aastat, on paslik meenutada selle perioodi Eesti spordiajalugu. 

Pärast Nõukogude Liidu lagunemist 1991. aastal on Eesti osalenud 30 iseseisvusaasta jooksul kõigil olümpiamängudel, täpsemalt 8 taliolümpiamängudel ja 8 suveolümpiamängudel.

Pärast tänavu suvel toimunud Tokyo olümpiamänge on 21 sportlast kokku võitnud 22 medalit, neist 18 individuaalset ja 4 võistkondlikku medalit. Selle aja jooksul on olümpiavõitjaks tulnud 9 sportlast: Erika Salumäe (Barcelona 1992, trekisõit), Erki Nool (Sydney 2000, kümnevõistlus), Andrus Veerpalu (Salt Lake City 2002, Torino 2006, murdmaasuusatamine), Kristina Šmigun-Vähi (Torino 2006, murdmaasuusatamine), Gerd Kanter (Peking 2008, kettaheide), Julia Beljajeva, Erika Kirpu, Katrina Lehis, Irina Embrich (Tokyo 2020, epeevehklemine).

Esimene sportlane, kes tõi taasiseseisvunud Eestile suurvõistlustelt medali, oli Indrek Sei, kes 1991. aasta detsembris võitis Gelsenkirchenis peetud Euroopa sprindi meistrivõistlustel (hilisem lühirajaujumise EM) pronksmedali. Kokku on Eesti võitnud selle perioodi jooksul 2822 tiitlivõistluste medalit, kui arvesse võtta kõik noorte, juunioride ja täiskasvanute tiitlivõistlused (EM, MM, olümpiafestivalid, OM). Kuldmedaleid on võidetud 733.  Sellel aastal on tänase päeva seisuga võidetud 89 medalit, neist 23 kuldset autasu. 

EOK tekst: https://www.eok.ee/organisatsioon/uudised/eesti-sport-parast-taasiseseisvumist-2822-tiitlivoistluste-medalit-ja-uheksa-olumpiavoitjat

nike
Team-Estonia_logo-r6ngasteta
utilitas-logo
Mesikäpa uus logo-1
Varska_Originaal_RGB
audilogo
tradehouse_logo_1020x300
RGB_Favorte_logo_horizontal
Rödl&Partner_Logo-black-on-white
Eesti_Rahvusringhääling_logo
eesti-kultuurikapital-logo
eesti-kultuuriministeerium
Tallinna-Kultuuri-ja-Spordiamet-logo-sinineRGB
Erasmus+ sinine loosungiga EST