40 aastat vasaraheitja Jüri Tamme pronksmedalist

Fotod: Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum SA

Täpselt täna, juulikuu viimasel päeval 40 aastat tagasi võitis Jüri Tamm Moskva olümpiamängudel vasaraheites pronksmedali.

Parimal katsel sai Jüri Tamm kirja 78.96.⁣ Nõukogude Liidu vasaramehed said Lužnikis kolmikvõidu, sest Juri Sedõhh heitis maailmarekordiks 81.80 ning Sergei Litvinov oli 80.64-ga teine.

Pronksmedali toonud Moskva olümpiavõistlus oli Tamme hinnangul kahvatu. Lõppvõistlusel püstitas Sedõhh juba avakatsel maailmarekordi 81.80. “Mina pole suurvõistlustel peaaegu kunagi kuldmedalit jahtinud,” sõnas Tamm peale võistlust. “Kurb tõdemus, samas leian, et see oli minu pluss. Tasa liikudes jõudsin tihti pjedestaalile. Võimete ülehindamine sai paljudele saatuslikuks, koondise uks sulgus.”

Jüri Tamme pronksine heide + poodium:

Kahekordse olümpiamedalimehe auhinnakapist võib leida veel MM-i hõbemedali (1987. a.) ja Universiaadil kuldmedali 1983. aastal ning hõbeda 1981. aastal.
Saanud 1986. aastal Rahvusvahelise Kergejõustikuliidu (IAAF) grand prix‘ sarja kokkuvõttes 3. koha. Tulnud aastatel 1987 ja 1988. aastal Nõukogude Liidu meistriks ning kolmel korral Eesti meistriks (1991,1993 ja 1994).

Jüri Tamm on hoidnud enda nimel ka maailmarekordit

16. mail 1980. aastal püstitas Tamm Leselidzes toimunud võistlustel maailmarekordi, mis püsis paraku küll vaid 20 minutit. Aga ajalugu oli tehtud. Üldse on Eesti kergjõustiklased püsitatnud kaks maailmarekordit – Aleksander Klumberg-Kolmpere kümnevõistluses ja Jüri Tamm vasaraheites.

nike
Team-Estonia_logo-r6ngasteta
utilitas-logo
Mesikäpa uus logo-1
Varska_Originaal_RGB
audilogo
tradehouse_logo_1020x300
RGB_Favorte_logo_horizontal
Rödl&Partner_Logo-black-on-white
Eesti_Rahvusringhääling_logo
eesti-kultuurikapital-logo
eesti-kultuuriministeerium
Tallinna-Kultuuri-ja-Spordiamet-logo-sinineRGB
Erasmus+ sinine loosungiga EST